Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přirozené potřeby koně

31. 7. 2011

Přirozené potřeby koně
   
1) Pohyb
Volně žijící koně jsou téměř pořád v mírném pohybu, popochází při přijímání potravy, přicházejí k napajedlu, nebo se přemisťují na místo odpočinku a  mezi základními instinkty hříbat je pud se co nejdřívě postavit..
Koně jsou vlastně neustále na nohou,ve volné přírodě mohou prochodit až 15hodin za den
.
Pohyb je velmi důležitý hned z několika důvodů.A to pro zdravý krevní a lymfatický oběh, dýchání,koordinaci pohybu a správné fungování trávící soustavy.Dále je velmi užitečný pro prokrvování kopytní rohoviny a tím pro její zdraví a pevný růst.
Je ale potřebný i z hlediska psychiky koně.Kůň ,který má možnost pohybovat se ve výběhu je celkově vyrovnanější a spokojenější.

2) Pobyt venku
 Koně od nepaměti žili a volně se pohybovali ve stádech krajinou.Až člověk je uzavřel do stájí a do boxů, aby je měl blíž svým potřebám, připravené k okamžitému použití, nebo pod svou ochranou.
Co si budeme namlouvat ,mít koně zavřeného v boxu je hlavně pro naše pohodlí.Měli bychom mu ovšem nudné stání kdovíkolik hodin v boxe zpestřit možností výběhu a pastvy.
Koňskému zdraví jen prospěje pobyt na čerstvém vzduchu,bez prachu a dalších příměsí ,které vdechuje ve stáji.Důležitý je i pobyt na světle a s pobytem ve výběhu spojená pastva,sociální kontakt s dalšími zvířaty a již zmíněný pohyb.

p.r.e.jpg3) Krmení
Koně žijící přirozeným způsobem venku na pastvinách tráví většinu času na nohou s hlavou skloněnou u země, když se pasou nebo přijímají seno.
Trávící aparát koně správně funguje  jen pokud kůň  může po menších dávkách po celý den přijímat vláknitou potravu (pastvu ,seno..) a důkladně ji žvýkat.


4) Společnost
Snad každý ví,že kůň je stádové a společenské zvíře.
Nestačí mu jen vidět svého souseda ve vedlejším boxu a koukat na něj přes mříže
.

Potřebují mít možnost nejenom vidět ,ale i dotýkat se,hrát si ,pečovat o sebe a navzájem komunikovat.
Ve stádě často vznikají i pevná přátelská pouta mezi několika koňmi.

stadecko.jpg

 

 

 

 

 

  

 

5)Prostor
Koně jako stádová zvířata spoléhají jako ochranu před predátorem na rychlý útěk a stádo-větší množství a širší výběr potenciální kořisti pro predátora .
Proto jim vyhovuje otevřený prostor,aby měli širší přehled o svém okolí. Stresovou situaci řeší útěkem.
Koně jsou často klaustrofobní (nesnáší a necítí se dobře v malých prostorech) ,proto některým jedincům nevyhovuje pobyt v mlaých uzavřených boxech

6) Podněty
Jinak řečeno zábava a potřeba podnětů k tomu ,aby ,,něco dělal,,.
Lze sem zařadit  sledování okolí,komunikaci s ostatními koňmi,řešení různých situací jako vyhledávání potravy a vody,prozkoumávání neobvyklých předmětů atd.
Je lepší koni podněty zajistit,protože znuděný kůń si je najde sám.
I takto vznikají zlozvyky  (hodinaření,klkání- z nedostatku podnětů a zábavy.Řešení různých situací a činnost příznivě ovlivňuje psychiku koně.

28.5-rapidal3.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie


Zanechte vzkaz :)Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>